Sigarayı Bırakırsam Kilo Alır Mıyım ?

Kişiler sigarayı bırakmamak için bırakırsam kilo alırım, bahanesi arkasına sığınıyor. Gerçekten de sigarayı bırakan kişiler kilo alır mı, bu soruyu sizlere cevaplandıracağım. Kişiler sigarayı bıraktıktan sonra kilo alabiliyor, bunun nedenini saptamak en önemlisidir. Peki sigara ile vücut ağırlığının artışı arasında nasıl bir ilişki vardır. Sağır Sultan bile nikotini duymuştur. Nikotin, en önemli organımız olan beyni etkiler ve  bilgi alma yapısını hızlandırır. Kişinin dış uyarıcı etkenlere karşı  duyarlılığında artış olur ve nikotin almayanlara göre daha fazla besin tüketimi gerçekleştirir. Nikotin, beyin fonksiyonlarının tümünü etkilemekle birlikte, merkezi sinir sisteminde de tahribata yol açmaktadır. Kişinin fizyolojik ve psikolojik durumuna olumsuz etkiler yapmaktadır.Beyin fonksiyonu etkilenmiş bir kişinin tat hissi ve açlık-tokluk durumun da değişiklik olmasını olumsuz olarak etkiler. Sigara içenlerin içmeyenlere göre daha fazla besin tükettiği herkes tarafından bilinmektedir.

İnsan bebeklikte ilk olarak oral yolla yani ağız yoluyla nesneleri tanımaya başlar. Yetişkinlikle birlikte sigara kullanımına başlandığında tat duyu hissinde değişiklik meydana gelir. Kişi sigarayı bıraktıktan sonra ağzının tadının yerine geldiğini etrafına neşe saçarak belirtir, yediklerinden daha fazla zevk almaya başladığından kalori tüketimini fark etmeden artırır.

Kişiler hep bir psikolojik etki altındadır. Çünkü etrafında duymuştur, sigarayı bırakırsan kilo alırsın diye ve bunun etkisiyle de sigarayı bırakmayabilir. Bu psikolojiyle sigara bırakma yönelimine girmez dahi korkmayın bu durum kontrol altına alınabilir. Yani sigarayı bıraktıktan sonra kilo almaya mahkum değilsiniz.

Sigara içerken yemek sonrası direk sigara yakan kişiler, sigarayı bıraktıktan sonra sofrada kalma sürelerini uzatmaktadır. Genelde sigara tüketenler yemek sonrası tatlı ya da tuzlu yiyeceklere çok az yönelirler. Sigara bırakıldıktan sonra tatlı ve tuzlu tüketiminde ve yemek sonrası tüketimde de artış olur.

Sigara içen kişilerde sindirim sisteminde emilim sorunu vardır, sigarayı bıraktıktan sonra emilim seviyesi normale döner ve buda kilo alımını tetiklemiş olur. Sigara içen kişilerde oksijen tüketimi artmaktadır, sigarayı bıraktıktan sonra oksijen tüketimi azalmaktadır. Bu azalmayla birlikte metabolizma hızında düşme meydana gelir, metabolizma hızının düşmesiyle kilo alımı gerçekleşebilmektedir. Şöyle ki oksijen metabolizmayı hızlandırır.

Sizlere tavsiyem sigarayı bırakmak istiyorsanız, kilo almaktan korkmayın. Düzenli beslenme ve egzersizle bu durum kontrol altına alınabilir.

Düşen metabolizmanızı sporla hızlandırabilir, aldığınız fazla kaloriyi sporla yakabilir, endorfin hormonu salgısıyla ruhsal durumunuz en iyi duruma gelebilir ve en önemlisi düzenli beslenme ve egzersizle sağlıklı bir birey olabilirsiniz.

Not: Toplumda yaygın olarak kullanılan kilo alma kavramı aslında vücut ağırlığının artmasını ifade etmektedir.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir